YDS için Bilinmesinde Yarar Gördüğüm

Sözcükler Listesi:

1. Bu tür bir listenin sübjektif nitelikte olması kaçınılmazdır. YDS ve benzerleri sınavlarda bugüne değin çıkmış soruları inceledikten sonra, sözlük tarayarak (büyük emek) tarafımdan hazırlanmıştır.  45 yıllık öğreticilik deneyimime, titizliğime ve çalışkanlığıma inanıyorsanız, listeye de güvenmelisiniz.

2. Liste moralinizi bozmasın. Bu listedeki bütün sözcükler dağarcığınızda bulunsa (ki bu dile olan ünsiyet ve hakimiyetinizin bir göstergesi olur), gireceğiniz sınavdan ez az 99 puan alırdınız.

3. Listeyi hızla tarayınız. Bilmediğiniz ve size gerekli olacağına inandığınız sözcükleri, aşağıda belirteceğim çerçevede dağarcığınıza katma çalışmalarınıza başlayınız.

4. Sözcük öğrenmenin en iyi yolu, Türkçe anlamı, telaffuzu, türevdeşleri, eşanlamlıları, karşıtanlamlıları, girdiği deyimler, varsa, karakteristik olarak birlikte kullanıldığı ilgeçler (preposition) ve -- en, en önemlisi -- örnek cümleler ile birlikte kaydetmektir.

Bunu burada ben yapmak isterdim; ama bir ömürün yetmeyeceği bir yana, koca bir ansiklopedik hacim gerekirdi. Bu bakımdan, sözcükleri kendiniz ayıklayıp esasen o çalışmaları kendiniz yapmanız hem pratik bir gerekirlik, hem daha öğreticidir.

Kaydettiklerinizi aralıklarla tekrarlayınız, ve bol bol İngilizce okuyunuz, dinleyiniz. Bir sözcüğe,bir deyime, bir ifadeye nekadar çok rastlarsanız, o derece kalıcı olur.

5. Buraya aldığım sözcükler, baş ve başaltıya güreşecek sözcüklerdir. "Upper Intermediate" ve "Advanced" kategorilerine 

 
 

girerler. Hepsini bilmeniz tabii ki şart değil. Fakat, 80 puan üstü bir başarı bekliyorsanız, hatırı sayılır bir bölümünü dağarcığınıza atmış olmanız gerekir. Sözcük dağarcığı, sınavda başarının tek belirleyicisi değildir; ama aralarında kuvvetli bir korelasyon vardır.

6. Türkçe'ye girmiş, bildiğimiz, tanıdığımız sözcükleri buraya almadım:  injection (enjeksiyon),  lyric (lirik), modify (modifiye etmek), motivate (motive etmek) ....vb, bu türden sözcüklerdir.

7. Listedeki bazı sözcükler ise sizin için şaşırtıcı olabilir. Örneğin, eel (yılan balığı) yahut mumps (kabakulak hastalığı) gibi sözcüklerin burada ne işi vardır? Açıklaması şöyle: her dili konuşanların dillerinden düşürmediği bazı sözcükler, kavramlar vardır. Örneğin, bizler İngilizler için bir sınav hazırlıyor olsaydık, kaçımılmaz biçimde kendi kavramlar ve meşguliyet dünyamızdan sözcükler yansıtırdık: "geçim sıkıntısı, turban, bölücülük, töre cinayeti, manken haberleri" gibi... Verilen pasajlar onların dünyasını, kültürünü yansıttığı için, sözcük seçimlerimi de buna göre ayarladım.

Mutlu günler, başarılı çalışmalar diliyorum.

Doç. Dr. Yalçın İzbul  (Hacettepe Üniv. eski öğr. üyesi)

 

 
  Alfabetik Fihrist: A - E

L - R

F - K

S - Z

 
 

. DESTEK SET ANASAYFAYA DÖNÜŞ .