For Advanced Students of ESL:

                 Glossary of Difficult Words; in Alphabetical Order

 

 

 

 

 

"Zor" Sözcükler, Eşanlamlılar, Türkçe Karşılıklar, Telaffuz

Örnek Cümleler, Ek notlar ve Testler.

İleri düzey İngilizce öğrenmek/kullanmak isteyenler ve/ya

ÜDS, KPDS, TOEFL, IELT  sınavlarında üstün başarı kazanmak isteyenler için

Paha Biçilmez Kaynak

 

 

 

 

 

For Superior Word Power

 

 

 

 

 

ANASAYFA

Her hafta yeni sözcük grupları eklenmektedir.

 

001 -- abandon to abject

002 -- abjure to abstruse

003 --

004 --

NOT: Okuyucuya fazla ağır gelmesi nedeniyle, bu projeye süresiz ara verilmiştir. Örnek için TIKLAYINIZ    
       
       
       
 

 

SÖZCÜK KAZANIMI

Sözcük kazanımı için gerek eğitim setimiz içinde, ve ilaveten websitemizde sonsuz malzeme var. Metinleri gözden geçirirken ilginizi ve dikkatinizi çeken, ve size yararlı olacaklarını düşündüğünüz sözcük ve deyimleri not ediniz.

Sözlükler, (özellikle de soyut kavramlar için) genellemeci, yuvarlamacı rehberlerdir. Sözcük listeleri yapıyorsanız, bir de, Türkçe sözcüğü sol tarafa yazıp karşısına İngilizce'sini yazmayı deneyiniz. Daha büyük verim ve hatırlama olanağı kazanıp kazanmadığınızı kontrol ediniz.

Bu kaydetme işi, sözcüğün içinde geçtiği söz öbeği veya cümlenin tamamı ile birlikte olursa çok daha verimli olur. Ayrıca, yanında, telaffuzunu, türevlerini, eş anlamlılarını, karşıt anlamlılarını (ve de örnekleriyle) hep birlikte kaydetmek büyük yarar sağlar. Herşey, ama herşey, sağlam çağrışım köprüleri oluşturmak içindir. Sözcükleri tek tek, bağımsız birimler olarak ezberlemek verimli bir yol değildir.

Site'mizde olsun Eğitim Seti'mizde olsun, İngilizce sözcüklerin doğru telaffuzu konusuna büyük önem verilmektedir.

Zor ve genellikle yanlış söylenen, hece vurgusu yanlış vurulan sözcüklere titizlikle eğiliyor, Türk öğrenciler için özel geliştirilmiş fonetik işaretlerimizi kullanarak telaffuz ve hece vurgusu örüntülerini gösteriyoruz. Bunlara ilişkin bilgiyi yan sütundaki 3. ve 4. satırlardaki kaynaklarımızda bulabilirsiniz.

Sözcük öğrenme konusunda her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır; ama ilk kural, metin içinde öğrenmenin kolaylık ve verim sağlayacağıdır.

İkinci kural ise o sözcüğe defalarca rastlamak; yani bol bol okumak ve dinlemektir. Bu okuma ve dinlemenin, ömür biter yol bitmez türünden olduğunu bilmek gerek.

Öğrenmek iyi ki sonsuz... Yoksa çok sıkılırdık herhalde dünyada

Yalçın İzbul

 

SÖZCÜK KAZANIMI İÇİN:

Websitemizde Her Düzeyde Yararlanabileceğiniz Diğer Bölümler ve Dosyalardan Seçmeler:

 

  Sözcük Testleri

Çeşitli testler

Uyarlama Testler     

  Eğlence-Okuma

Komik Haberler

Okuma Parçaları  

Türkler için İngilizce'nin Fonolojisi Bilgisi

Sitemizde Kullanılan Fonetik Simgeleri ve Örnekleri

İNGİLİZCE'DE  KÖKLER,

ÖNEKLER / SONEKLER

İNGİLİZ ARGOSU

BODY IDIOMS

DÜZENSİZ FİİLLER

Olabilecek En Ayrıntılı Liste

AMERİKAN ARGOSU

ANIMAL IDIOMS

İzbul's Funniest Words Lists For Advanced Readers

Countries, Nationalities, Languages

Common Adjectives Check List (Level: Intermediate)

Yunan ve Roma Mitolojisinden

Sözcükler

TRAGI-COMIC & CURIOUS NEWS

From Around the World

NAMES OF VEGETABLES

Sebze Adları

Yeni Okuma Dizisi

Yeni Haber Dizisi

Common Mistakes

Quotations - Ünlü Sözler

 

ESSENTIAL  ENGLISH

FOR  TURKS

10 Kitaplık Eğitim Setimiz

 

SÖZCÜK ÖRNEKLERİ ve TESTLERİ

WEBSİTEMİZDEN FARKLIDIR

 

 

   Dergimizi beğeniyorsanız, lütfen dostlarınıza da

   öneriniz, iletiniz, gönderiniz...

 

   Teşekkürler, Sayın Üyeler...

 

 

Listemize Katılmak için: http://groups.yahoo.com/group/pratik-ingilizce

Veya Doğrudan Bana e-Posta Atınız: --> İzbul

Listemizden Ayrılmak İçin:  pratik-ingilizce-unsubscribe@yahoogroups.com

 

WEB SİTEMİZ için TIKLAYINIZ

İleri İngilizce Öğrenmek İsteyenler -- ve Özellikle de Bildiğini Sananlar İçin !!  İngilizce-Türkçe En Zengin İçerikli Site -- Kuruluşu: Kasım 2001

 

Rakipsiz !! Ücretsiz !!

 
 

   Onunla daha önceleri tanışmamış olduğunuz için

   çok, çok, çok üzüleceksiniz:

 
 

ESSENTIAL  ENGLISH

FOR  TURKS

 

 
 

Doğru Kaynak !!

 

 

Kampanyaları İnceleyiniz

 

   BİLGİ 

 
 
 

Site Anasayfa      İzbul's Almanack      Eğlence-Okuma       Bilmece/Bulmaca      Sitemizden Seçmeler

Komik Haberler       Çeşitli testler      Dergi Ekleri       Eski Sayılar       Fıkralar       Gramer Testleri

Karikatür      Dersler     Okuma Parçaları      Testler      Sınıflandırılmış Testler      Gözlem ve Notlar

İnternet Kaynakları      Komik Kelimeler       Alıntı Testler       Özdeyişler        Başka Kaynaklardan

Seviye Tespit     Çocuk Siteleri      Konuşma Dili     Haber     Yardımcı Başvuru     İster İnan/İnanma

Sözcük Testleri    Püf Noktaları    Mitoloji      E-Kitap      Atasözleri      Ekler ve Kökler      Yeni Dizi

 
 

 Aşağıdaki metin araştırma motorları için özel hazırlanmıştır.

 İntihal girişimlerine karşı özel şifrelerimizi içermektedir....... SAYFA BAŞINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Özellikle, yapamadığınız veya yanıldığınız bir soruda, bu irdelemeyi mutlaka yapınız. "Kontrollü" bir sözcük dağarcığı çalışmasının önem ve değerini sizlere bir kez daha hatırlatmak isterim. Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  Bu kitapta da her düzeyde sözcükler "bilmeniz gerekenler" ölçüt alınarak özenle seçilmiştir. Kelime / Sözcük kazanımı için gerek eğitim setimiz içinde, ve ilaveten websitemizde sonsuz malzeme var. Metinleri gözden geçirirken ilginizi ve dikkatinizi çeken ve size yararlı olacaklarını düşündüğünüz sözcük, kelime ve deyimleri not ediniz. Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  Kelime Sözcük listeleri yapıyorsanız, bir de, Türkçe sözcüğü sol tarafa yazıp karşısına İngilizce'sini yazmayı deneyiniz. Daha büyük verim ve hatırlama olanağı kazanıp kazanmadığınızı kontrol ediniz.  KELİME, KELİME, KELİME... Sözlükler, (özellikle de soyut kavramlar için) sözcüklerin anlamı konusunda genellemeci, yuvarlamacı rehberlerdir. Bu kaydetme işi, sözcüğün kelimenin içinde geçtiği ibare veya tüm cümle ile birlikte olursa çok daha iyi. Ayrıca, yanında, telaffuzunu, türevlerini, eş anlamlılarını, karşıt anlamlılarını filan (ve de  Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  Ama, dediğim gibi, kelime öğrenmenin en verimli yolu, kelimenin içinde geçtiği ibare veya tümce ile birlikte kaydetmektir. Sözcük öğrenme kelime kazanımı konusunda her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır; ama ilk kural, metin içinde öğrenmenin kolaylık sağlayacağıdır. İkinci kural ise o sözcüğe defalarca rastlamak; kelime ile defalarca karşılaşmak, yani bol bol okumak ve dinlemektir. "Yeterli" düzeyde okuduğunu / işittiğini anlama; yazma ve konuşma becerileri; veya önemli  sözcükleri ve bu düzeyde bir sözcük / kelime bilgisini gözardı etme lüksünüz yok... Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  Bunlar, gerçek yaşamda olsun, sınavlarda olsun, baş ve başaltıya güreşecek sözcükler... En önemli güçlüklerden birisi, karşılaştığınız yeni bir sözcüğün sizin için gerçekten gerekli ve yararlı olup olmadığına karar verebilmektir... Herşeyi öğrenmeğe kalkışmak verimli bir yol değildir. İnsanın ayırabileceği belli bir zaman ve belli bir efor düzeyi var.  KELİME, KELİME, KELİME... Hocanızın yapacağı seçimler ve verimi kanıtlanmış kurs serileri rehber olabilir... Bir başka verimli av alanı ise, kendi ilgi alanınız, kendi bilim dalınız olacaktır. İngilizce'den İngilizce'ye ve İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce sözlüklerden birlikte yararlanmak en iyisidir... Yeterki, nitelikleri kanıtlanmış yayınlar olsunlar.yazmayı deneyiniz.  Daha büyük verim ve hatırlama olanağı "elementary" ve "pre-intermediate"

 Başlangıçta ve orta düzeylerde Türkçe karşılıklardan yararlanmak zaman kaybını ve olası yanlış anlamaları önler. İleri düzeylerde dahi, somut kavramlar için Türkçe'den yararlanmayı gözardı etmemek hem akılcı hem çeviri yeteneğini geliştirmede yardımcıdır. İnternet üzerinden sözlük hizmeti veren çok sayıda site gözardı edilmemeli. Sözcük tanımlarının örnek cümlelerle desteklenmiş olması büyük avantaj sağlar. Örnek cümleler için ayrıca -- biraz zahmetlice bir çalışma olmasına rağmen -- İnternet araştırma motorlarının da son derece yararlı olacağına dikkatinizi çekerim. Ancak itibar edeceğiniz siteler, anadili İngilizce, fakat aynı zamanda eğitimli ve dili iyi kullanan kimselerin hazırladığı siteler olmalı... Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  Sözlükler kadar, "THESAURUS" türü kavram dizinlerinden de yararlanma yolunu seçiniz. KELİME, KELİME, KELİME... Eşanlamlı (synonyms) ve karşıtanlamlı (antonyms) sözcükleri birlikte öğrenmek, çağrışım kolaylığı sağlar. Okurken veya dinlerken, ilginizi ve dikkatinizi çeken, size yararlı olacağını hissettiğiniz / düşündüğünüz sözcük ve deyimleri not ediniz. Bu kaydetme işi, sözcüğün içinde geçtiği ibare veya tüm cümle ile birlikte olursa çok daha iyidir. Sözlük, thesaurus ve internet araştırması yoluyla bu sözcükleri, kelimeleri okunuşu, değişik anlamları, türevleri, eş ve karşıt anlamlıları, girdiği çeşitli deyim ve deyişler, ve en önemlisi ÖRNEK CÜMLELER ile birlikte kaydetmeğe özen gösteriniz. Bu örnek cümleleri ezberlemeğe çalışınız. Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  [Aslında, kısa olması koşuluyla, cümle ezberlemek, sözcük listeleri ezberlemekten kolaydır.] Kelime kaydedip listelerken, değişik bir yol olarak, bir de fihristinizde, Türkçe sözcüğü/deyimi/deyişi sol tarafa yazıp karşısına İngilizce'sini yazmayı deneyiniz. Daha büyük verim ve hatırlama olanağı kazanıp kazanmadığınızı kontrol ediniz. Ama dediğim gibi, sözcük öğrenmede her yiğidin ayrı bir yoğurt yiyişi vardır ve -- eğer başarıyı yakalıyorsa -- saygı göstermek gerekir. Giderek zenginleşecek fihrist defterlerinize zaman zaman dönerek belleğinizi tazeleyiniz.  KELİME, KELİME, KELİME... O halde, sözcük öğrenme-anımsama başarısının iki büyük sırrını tekrarlayalım: 1. Kelime/deyim/deyişleri "sülale-boyu" ve örnekleriyle kaydetmek; ve, 2. Bol tekrar; ve tekrar tekrar karşılaşmak. "Yaptığınız her test çalışması aynı zamanda yeni birşeyler öğrenmenize de vesile olmalıdır... Test çözme etkinliğine ayırdığınız zamanı, "Aaaa, başarıyorum -- ne mutlu bana!" veya, "Hay Allah, yine başaramadım -- n'apcam ben sınavda, mahfoldum!" Kelime/deyim/deyişleri "sülale-boyu" verimli bir yol kendi ilgi alanınız, kendi bilim dalınız olacaktır.

gibi duygusal tepkilerle boşa harcamayınız. Size sorulan sözcükler, belli bir plana göre dikkatle seçilmiştir... Bunu bir öğrenme fırsatı olarak değerlendiriniz. Test çözerken, yanlış şıkların neden yanlış olduklarını irdelemekte de büyük yarar vardır. Özellikle, yapamadığınız veya yanıldığınız bir soruda, bu irdelemeyi mutlaka yapınız. "Kontrollü" bir sözcük dağarcığı çalışmasının önem ve değerini sizlere bir kez daha hatırlatmak isterim. Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  Bu kitapta da her düzeyde sözcükler "bilmeniz gerekenler" ölçüt alınarak özenle seçilmiştir. Neden? Çünkü rastgele okumak, gerekli gereksiz sözcükler öğrenmek, verimli bir yol değildir. Buradaki amaç, zaman ve efor kaybının önüne geçmektir. Bunun bir diğer anlamı ise şudur: Eğer, sizlere önerilen bu sözcüklerden bilmediklerinizi atlıyor, öğrenmek zahmetine katlanmıyorsanız, hata ediyorsunuz; sözcük dağarcığınızda önemli boşluklar oluşmasına izin veriyorsunuz demektir. Lütfen, cevap kutucuklarını papatya falı açar gibi açıp geçmeyiniz. Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com  Herbir soruya ve altında verdiğim sözcüklere benim gösterdiğin özen ve saygıyı sizler de gösteriniz. Testlerimizin, özellikle "intermediate" düzeyden başlayarak, alışılmış standartlara kıyasla daha "zor" görünmesinin bir nedeni var... Çoğu kaynakta, "elementary" ve "pre-intermediate" yabancı dil seviyesinin genel kültürden ve hatta zekadan yana geri olmakla bir tutulduğunu görüyoruz. Öğrenciyi soğutan, bıktıran bir yanlış yaklaşımdır... Oysa, ansiklopedik bilgimiz, mantık, muhakeme ve çalışkanlık düzeyimizin, o kaynaklarda burun kıvırarak sandıklarının çok üzerinde olduğuna inanıyorum.  KELİME, KELİME, KELİME... Örnek cümlelerde, "hyperactive... concentration... gourmet... harmonising... epidemic... paramedic..." gibi, eğitimli ortalama insanın kavramlar dünyasının parçası olduğuna inandığım sözcükler kullanmaktan kaçınmadım. Esasen, gerçek durumunuza ayna tutmayan, bıdı bıdı testlerle sizi oyalayan bir "hoca" asla dostunuz değildir. Ve bir uyarı: Kutucukların uzunluğuna göre cevabı tahmin etmeğe çalışmayınız... Tedbiri alınmıştır --  Yalçın İzbul, www.ingilizce-ders.com   duyurulur!! Sizin için yeni olan her sözcüğün okunuşunu, özellikle de hece vurgusunu not etmeyi de ihmal etmeyiniz... Bu kitapta kullandığım fonetik simgeleri için lütfen anasayfadan özel fonoloji bölümüne bknz. O halde, sözcük öğrenme-anımsama başarısının iki büyük sırrını tekrarlayalım: 1. Kelime/deyim/deyişleri "sülale-boyu" ve örnekleriyle kaydetmek; ve, 2. Bol tekrar; ve tekrar tekrar karşılaşmak.